Diş Beyazlatma

Diş ağartma, dişlerdeki koyu ,rengin çeşitli yöntemler kullanılarak açılması işlemidir. Estetik dişhekimliği yöntemleri arasında sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Beyazlatma işlemi sonucu ; çay, kahve, sigara .. vs kullanımıyla birlikte ya da zamanla kendiliğinden oluşan renk değişimlerinde dişler geçici olarak beyazlar.

Zamanla dişlerin mineral yapısındaki bozulmalara bağlı olarak mine tabakası daha gözenekli bir yapı halini alır. Bu yapı dişlerde pigmentasyona uygun bir ortam hazırlayarak diş renginin koyulaşmasına neden olur. Ayrıca çay, kahve, sigara, tetrasiklin türevi antibiyotikler ya da aşırı flor alımı dişlerin renginde değişikliklere neden olabilmektedir.

İşlemden önce hastanın beyazlatmaya uygun olup olmadığı incelenir ve hangi tip beyazlatma uygulanacağına karar verilir. Dişeti hastalıkları, aşınmış diş mineleri, çürükler ve gebelik diş beyazlatmada engel teşkil etmektedirler. Böyle durumlarda diştaşları temizlenip, dişetleri sağlıklı bir hale getirilir, mevcut çürükler tedavi edilir, gerekli tüm tedaviler tamamlanıp dişler beyazlatmaya uygun hale getirilir. İşlemde kullanılan kimyasallar, çürüklerden içeri girerse pulpayı zedeleyip aşırı ağrı ve hassasiyete neden olabilir.

Beyazlatmanın ofis ve ev tipi olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır;

Ofis tipi beyazlatma

Muayenehanede gerçekleşitirilen ofis tipi beyazlatmada %15-35 hidrojen peroksit kullanılır. İşlemden önce dişetlerine koruyucu bir jel sürerek buradaki olası zararlar elimine edilir. Daha sonra beyazlatma ajanı dişlerin ön yüzeylerine sürülerek yaklaşık 30-60 dakika beklenir. Ofis tipi beyazlatmayla hızlı sonuç alabilmek mümkündür. Bazı durumlarda seans sayısı arttırılabilmektedir. Hekimin kullanacağı bir ışık kaynağı ya da lazer beyazlatma sürecini biraz daha hızlandırabilir.Ev tipi beyazlatma

Daha düşük konsantrasyonlu malzemeler kullanılarak uzun sürede ama daha kalıcı sonuç elde etmek mümkündür.

Bunun için hastadan ölçü alınarak dişlerin yapısına uygun bir plak hazırlanır. Hasta beyazlatma jelini evde bu plak içine yerleştirerek kullanacaktır. Plak rahatça takılacak ve günlük yaşamı olumsuz etkilemeyecek şekilde yapılmaktadır. Bu yöntemle günde yarım saat ayırarak uzun süreli beyazlatma sağlamak mümkündür. Genelde birkaç hafta süren bir uygulamadır. Ev tipi beyazlatmada hekim, sonucu değerlendirmek ve hassasiyeti kontrol etmek için hastasını takip etmek isteyebilir.

Profesyonel diş beyazlatma risk taşımayan bir işlemdir. Uygulamaların % 95’i başarılı sonuçlar vermekte ve kişinin alışkanlıklarına bağlı olarak 2-3 yıl kadar sürebilmektedir. Nadir durumlarda diş hassasiyeti ve diş eti irritasyonu oluşabilmekte ancak bu durum kısa sürede normale dönmektedir.

Beyazlatmanın sonucu dişlerin yapısına ve lekenin çeşidine göre değişir. Çoğunlukla sarı lekelenmeler gri olanlara göre daha çabuk beyazlar. Porselen kuronlar, laminat venerler ve protezler beyazlatmanın uygulanmadığı bölümlerdir. Lekenin çeşidi, kulllanılan beyazlatıcı ajanın gücü, uygulama süresi ve sıklığı, elde edilecek beyazlatmanın derecesini etkiler. Burada önemli olan bembeyaz dişler elde etmek değil, kişinin cilt, saç, göz rengine uygun beyazlatma elde etmektir. Aşırı beyazlamış dişler bazı kişilerde yapay bir görüntüye de neden olabilmektedir. Bunun için istenilen tona ulaşana kadar adım adım beyazlatma, işlemi uygulanmalıdır.

Dişteki renkleşmeler şu şekilde gruplara ayrılabilir;